بستن X
دسترسی کاربری

قبل از خرید باتری لپ تاپ این نکات را بررسی کنید!

تاریخ بروزرسانی: یکشنبه 28 اسفند 1401

عموما بعد از چند سال كه از خرید لپ تاپ می گذرد، باتری لپ تاپ ها خراب شده و ناچار به تعویض آن هستید. دلیل این موضوع طول عمر باتری لپ تاپ هاست و حتی در صورت استفاده محدود از لپ تاپ هم ناچار به تعویض خواهید شد. اما در صورت عدم اطلاعات درست در مورد باتری لپ تاپ و تنوع بالایی كه در بازار وجود دارد ممكن است در مدت زمان كوتاهی دوباره ناپار به تعویض شوید و علاوه بر زمان، هزینه بیشتری به شما تحمیل شود. در این مقاله به بررسی نكاتی در مورد باتری لپ تاپ می پردازیم.

انواع باتری لپ تاپ را بشناسید

لپ تاپ شما قدیمی و یا جدید باشد در یكی از 4 دسته نیكل كادمیوم، نیكل متال هیدرید، لیتیوم یونی ولیتیوم یون پلیمری تقسیم می شود. لیتیوم یونی و لیتیوم یون پلیمری تكنولوژی پیشرفته تر، عمر طولانی تر ووزن كمتری نسبت به نیكل متال هیدرید دارند. باتری های نیكل كادمیوم مدت هاست كه از رده خارج شده اند.

باتری مخصوص لپ تاپتان را بشناسید

توجه داشته باشید كه هر باتری برای لپ تاپ شما مناسب نیست! برای انتخاب باتری مناسی لپ تاپتان نیاز است كه پارت نامبر روی باتری خود را بدانید. پارت نامبر تركیبی از حروف و اعداد است كه بر روی باتری درج شده است.

به سلول باتری لپ تاپ توجه كنید

یكی از نكاتی كه در خرید باتری لپ تاپ موثر است، سلول است. اما سلول باتری به چه معناست؟ در واقع هر سلول نشان دهنده تعداد باتری های درون آن است. به عنوان مثال باتری 2 سلولی 2 باتری دارد. با توجه به این توضیحات، هرچه تعداد سلول باتری بیشتر باشد، ظرفیت بالاتر، وزن بالاتر و قیمت بالاتری نیز دارد. بنابراین با توجه به اندازه و نوع لپ تاپتان باید انتخاب كنید.

به ظرفیت باتری توجه كنید

هر وقت صحبت درمورد ظرفیت می شود ناخواسته به یاد رم و هارد اكسترنال می افتیم. اما جالب است بدانید كه باتری ها هم در ظرفیت های متفاوتی ارائه می شود. واحد نمایش ظرفیت باتری میلی آمپر است. كاملا مشخص است كه ظرفیت باتری با زمان نگهداشت شارژ ارتباط مستقیم دارد.

باتری اورجینال یا های كپی

چه نوع باتری را می خواهید خریداری كنید؟ به صورت كلی باتری های لپ تاپ به سه دسته تقسیم می شوند:

xباتری های جنیون و یا همان باتری های فابریك بر روی لپ تاپ:

 این باتری ها دقیقا همان چیزی است كه بر روی نسخه اولیه قرار گرفته شده است. امكان خرید ایت باتری ها برای كاربران ایرانی به دلیل تحریم ها و همچنی نبود نمایندگی در كشور به سختی یافت می شود و در صورت پیدا شدن نیز قیمت بسیار بالایی را به خریداران تحمیل میكند. بنابراین مراقب سودجویان باشید تا به بهانه باتری های فابریك، هزینه بیشتری از شما دریافت نكنند. (تعداد این باتری ها محدود است و تفاوت قیمت زیادی با باتری های اورجینال دارند). سلول های سازنده این باتری ها ژاپنی و كره ای است. اما مانند بسیاری دیگر از كالاها در چین اسمبل می شود.

  • باتری‌های اورجینال:

هرچند كه باتری های اورجینال قیمت به مراتب كمتری نسبت به جنیون دارند، اما از نظر كیفیتی بسیار به آنها نزدیك هستند. در واقع سلول های باتری های اورجینال نیز ژاپنی و كره است با این تفاوت كه توسط كمپانی های چینی به جای شركت اصلی درخواست داده شده است. بنابراین در صورت نیاز و نیافتن باتری های جنیون با خیال راحت از این نوع باتری لپ تاپ استفاده كنید.

  • باتری های های كپی:

از این دسته باتری ها نمی توان كیفیتی متناسب با اورجینال را داشت. هر چند كه سطوح متفاوتی (درجه 1 ، درجه2 ، درجه 3) را ارائه می كنند. ممگن است باتری های های كپی درجه 2 و 3 تنها در چند ماه دوباره خراب شده و هزینه دیگری را به شما تحمیل كنند. بنابراین در صورت خرید باتری های های كپی حتما درجه یك را خریداری كرده تا مدت زمان بیشتری عمر كند.

طول عمری باتری لپ تاپ را درنظر بگیرید

هرچند كه قاعده خاصی بی طول عمر باتری و تعداد دفعات شارژ شدن باتری وجود ندارد اما عموما باتری لپ تاپ ها بین 400 تا 800 سیكل شارژ دارند.

ولتاژ باتری را بررسی كنید

ولتاژ باتری لپ تاپ خود را بخوانید و برای جایگزینی از ولتاژهای نزدیك به آن استفاده كنید. چرا كه باتری با ولتاژ بسیار پایین تر از ولتاژ لپ تاپ، باعث عدم كاركرد آن می شود و برعكس نیز مشكلات زیادی را ایجاد می كند. ولتاژ باتری ها عموما بین 7.2 تا 14.4 است.

گارانتی باتری لپ تاپ

گارانتی یكی از مهمترین مواردیست كه در هنگام خرید باید به آن توجه داشت. بنابراین بهتر است در خرید خودر را از شركتی انجام دهید كه كالای ارائه شده را گارانتی می كند. تاوتك قدرت گرفته از شركت سگال، گارانتی معتبری از محصولات خود می دهد. برای دیدن باتری های لپ تاپ به لینك ….. مراجعه كنید.

با انواع باتری های لپ تاپ آشنا شوید:

  • نیكل كادمیوم
  •  نیكل متال هیدرید
  •  لیتیوم یونی
  • لیتیوم یون پلیمری

تفاوت باتری های اورجینال، های كپی و جنیون

  • باتری های جنیون دقیقا همان چیزی است كه در اصل لپ تاپ قرار دارد.
  • بااتری های اورجینال به سفارش كمپانی های چینی ساخته می شود اما كیفیتی نزدیك به حنیون را دارد.
  • باتری های های كپی دارای كیفیت بسیار پایین تر از نسخه های اورجینال است. و در سه سطح كیفیت درجه1 و2 و 3 ارائه میشوند.

سلول باتری نشان دهنده چه چیزی است؟

در واقع هر سلول نشان دهنده تعداد باتری های درون آن است. به عنوان مثال باتری 2 سلولی 2 باتری دارد